BRATISLAVA - Opozícia včera zablokovala parlament, aby odkryla slabosť koalície a jej závislosť od nezávislých poslancov. Tí dnes rozhodnú, či sa podarí parlament rozbehnúť 76 hlasmi. Opoziční poslanci sú naďalej odhodlaní parlament blokovať.
Koalícia, najmä z radov KDH a SMK, už po včerajšku pripúšťa možnosť predčasných volieb, po ktorých volá opozícia. Poslancovi KDH Františkovi Mikloškovi sa zdá nedôstojné, "aby sme na každej schôdzi čakali, koho uprosia".
Včera zablokovala opozícia s väčšinou nezávislých poslancov parlament tak, že sa odmietli prezentovať. Koalícia dokázala pozbierať najviac 73 hlasov, aj to až na štvrtý pokus. Predseda parlamentu Pavol Hrušovský začiatok schôdze presunul na dnešné ráno.
Z nezávislých poslancov, ktorí by mohli dnes koalícii pomôcť, prichádzajú do úvahy Ivan Šimko, Gustáv Krajči a Ivan Kiňo, ktorí už v minulosti hlasovali s koalíciou. Šimko však chce najprv diskutovať o dohode koalície s opozíciou, Krajči dnes "vyčká na vývoj situácie", je za to, aby parlament pracoval, nikto z koalície však s ním nerokoval. Kiňa prepustili z nemocnice v Banskej Bystrici a včera mal vypnutý mobil.
Teoreticky by mohla opozícia parlament blokovať aj tri mesiace, potom ho podľa ústavy môže prezident rozpustiť. Opozícia by tak mohla ochromiť parlament na veľmi dlhý čas, ale koalícia naznačila, že v takom prípade by s ňou začala rozhovory.
Politológ Grigorij Mesežnikov pomenoval včerajšok ako "demonštráciu sily" opozície a nezávislých poslancov a aj on si vie predstaviť takzvané predsunuté voľby v júni namiesto v septembri. Nevie však, akú "cenu za takýto kompromis" by musela koalícia zaplatiť.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar si tiež myslí, že premiér Mikuláš Dzurinda by mal hovoriť s opozíciou aj o júnovom termíne volieb. Prinútiť koalíciu k pádu cez odvolávanie členov vlády vidí skepticky, lebo v opozícii "nie sú dohody" a nevie, kto by potom tvoril novú vládu. Vznik úradníckej označil za ilúziu.
Predseda Smeru Robert Fico hovorí, že na Slovensku je "klasická vládna kríza", a preto ponúka skrátenie volebného obdobia.
Pre koalíciu sú teraz kľúčové rokovania najmä s troma nezávislými poslancami. S Gustávom Krajčim už včera diskutoval emisár koalície. Krajči odmietol povedať, o koho išlo, ale vraj nehovorili o žiadnych podmienkach.
S Ivanom Šimkom mal podľa našich informácií včera rokovať šéf klubu KDH Pavol Minárik, ale nakoniec z toho zišlo.
Podľa Šimka sa zatiaľ neuskutočnila diskusia, ako bude parlament fungovať posledný rok. "Nestačia len neštandardné dohody s niekoľkými nezávislými poslancami," myslí si. Rovnako by podľa neho nestačila ani generálna dohoda s ďalšími nezávislými poslancami a premiér Mikuláš Dzurinda by mal do rozhovorov zahrnúť aj opozíciu.
Člen prezídia SDKÚ Peter Miššík povedal, že je "pohoda, nič sa nedeje". Obštrukciu zo strany opozície označil za jej "legitímne právo". Podpredseda klubu SDKÚ Roman Vavrík tvrdí, že je "otázka času, kedy sa parlament odbrzdí".
Pesimistickejšie to vidia predstavitelia KDH a SMK. Predseda SMK Béla Bugár povedal, že ak parlament nezačne pracovať a budú "padať" ministri, tak pripúšťa aj predčasné voľby. Nevylúčil, že opozícia mohla niečo ponúknuť tým nezávislým poslancom, ktorí väčšinou s koalíciou súhlasia. Konkrétne informácie o "kupovaní" poslancov nemá.
Poslanec KDH František Mikloško povedal, že každá strana má vtedy sebaúctu a autoritu v spoločnosti, ak je rozhodná a hrdá. Podľa Mikloška sa bude treba po dnešnom dni rozhodnúť a nevylučuje ani predčasné voľby.
Šéf ANO Pavol Rusko povedal, že koalícia si súčasnú situáciu zapríčinila sama, keď vytlačila jeho stranu. "Nevidíme dôvod, aby sme hlasovali v prospech koalície," povedal.
Prečo zostal zablokovaný?
- Aj po opakovaných hlasovaniach sa prezentovalo najviac 73 poslancov, parlament je uznášaniaschopný s minimálnym počtom 76 hlasov.
- Koalícii chýbal poslanec SMK. Zsolt Komlósy v lete zomrel a včera mal nastúpiť jeho náhradník. To pre neuznášaniaschopnosť nebolo možné.
- S koalíciou nehlasovali nezávislí poslanci, ktorí ju zvyknú podporiť - Šimko, Kiňo, Krajči.
Kto koalíciu podporil?
Okrem poslancov vládnych strán hlasovali s koalíciou aj nezávislí poslanci Miroslav Abelovský, Ján Gabriel, Ladislav Polka, Herman Arvay, Róbert Nemcsics a Alexej Ivanko.
Ako jediný z opozície sa pridal poslanec Smeru Bohumil Hanzel. Povedal, že do parlamentu "som prišiel pracovať". Kolegovia v Smere mu vraj jeho postoj vyčítali. "Vychádzam však z toho, že máme vnútornú demokraciu na takom vysokom stupni, že dokážu moje stanovisko pochopiť," povedal Hanzel.
Autor: sp, rk